VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

Category : Genel

Çocukların düzenli ve verimli ders çalışabilmeleri için mutlaka motivasyon kaynaklarının olması gerekmektedir. Gelecekle ilgili hedefi olmayan öğrencilerin genelde motivasyonlarının düşük olduğu, okulla ilgilerinin olmadığı ve okuldan kaçma davranışı gösterdikleri gözlemlenmektedir. Çocukların öğrenmeye hazır olmaları için temel gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bu gereksinimler; yeterli beslenme, uyku, sağlık kontrolleri kadar, değer duygusu, güven duygusu, merak, dikkatle dinleme, oyun ve yalnız kalma istekleridir.

Sadece ders çalışmak başarıyı getirmez. Çocuğun dinlenmesi, müzik dinlemesi, spor yapması, oyun oynaması onun kaygısının azalarak rahatlamasına sebep olacaktır.

Öneriler

  1. Çalışılacak Yerin Belirlenmesi
  2. Gerekli Malzemelerin Hazırlanması
  3. Ödevlerin Düzenlenmesi ve Önceliklerin Saptanması
  4. Ödev yapılırken izlenmesi gereken sıra
  5. Başlamak
  6. Ödüllendirme Sistemi
  7. Puanlama Sistemi

Bazen aileler de çocuklarına ne şekilde yardım edecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Aile çocuğa verilen ödevin ne olduğu, kendisinden ne yapılması beklendiği konusunda konuşmalı ve çocuğun bütün bunları anladığından emin olmalıdır. Ödevin ilk 1-2 maddesini yaparken yanında olmak, ona yol göstermek yararlı olacaktır, tamamını yapmak çocuğa yarar sağlamaz. Eğer çocuğunuzun böyle bir isteği varsa, bir ödül sistemi geliştirerek, sizin yardımınıza güvenmeden yapmasını sağlamanız gerekmektedir.

Ailelerin ödevleri düzenli ve doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmesi gerekir. Çocuk hatalarını kendi kontrol edebilir haldeyse, aileler «Matematik ödevinde 3 tane hata buldum.» ya da «Bir bak bakalım yazım hatan var mı.» diyerek çocuğun kendi kontrolünü edinmesini sağlayabilirler. Ancak eğer çocuk bu seviyede değilse, yanlışlarının onu kırmadan söylenmesi gerekir.

Çocuğunuzdan beklentiniz onun düzeyinde olmalıdır. Tam gün okulda olduğunu ve eve yorgun döndüğünü unutmayın. Ona dinlenme zamanı tanıdıktan sonra ödevlerinin başına geçmesini istemeniz onu anladığınızı gösterecektir. Ayrıca çocuğunuzu her bir olumlu davranışında takdir etmeyi unutmamanız gerekmektedir. Beklentinin yüksek olması çocukta başarısızlık ve çaresizlik hissi uyandırır. Bu yüzden sınav notlarını ödüllendirmekten çok onun çabasını ödüllendirmek daha motive edici olacaktır. Hatasız ödev istemek yerine, hatalarını düzeltmek için yüreklendirici bir rol almanızın aranızdaki ilişkiye olumlu etkisi olacaktır. Hataların düzeltilmesi, öğrenmenin pekiştirilmesi için değerli fırsatlardır.