Özgül Öğrenme Güçlüğü Çocuklarının Düşük Benlik Saygısı; Ailelere Tavsiyeler

Özgül Öğrenme Güçlüğü Çocuklarının Düşük Benlik Saygısı; Ailelere Tavsiyeler

Category : Genel

Özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenciler hayatlarındaki engellerin sebep olduğu zorluklara dayanarak gelecekleriyle ilgili zayıf bir görüşe sahip olabilirler . Bu zayıf görüşü değiştirmek ve benlik saygısını arttırabilmek adına ailelerin de kendini düzenlemesi gerekir. Bu düşüncelerin hangi becerilere dair yetersizlik algısıyla ilişkili olduğunu tespit etmek aileler için zor olabilir fakat aşağıdaki 8 maddeye göre hayatlarını kolaylıkla düzenleyebilirler.

1-Çocuğun öğrenme problemini çocuğunuzdan ayrı tutun. Çocuğunuzun başarısızlığında kişisel algılayabileceği eleştirilerde bulunmayın. Aksine başarmak için isteklendirin.

2-Çocuğunuzun kendi ile gurur duyabileceği fırsatlar yaratın. Ör: Kendini başarılı bulduğu bir hobi, spor dalındaki yeteneklerini başkalarına gösterebileceği ortamlar yaratmak.

3-Çocuğunuza evde iyi yapılandırılmış görevler sunun. Görev basamakları net olduğu sürece, görev karmaşıksa bile başarıyla görevi yerine getirme olasılığı artacaktır.

4-Çocuğunuzun yaptığı tüm başarılı işleri ödüllendirin (sembollerle ya da övgüyle). Dışarıdan birinin çocuğun başarılı işi ile ilgili yorum yapmasını rica edin (Bu kişi çocuğunuzun otorite olarak gördüğü, takdirini önemsediği birisi olabilir). ”En fazla”, ”En iyi” övgüleri özgül öğrenme çocuğu için gerçek bir destektir.

5-Evde çocuğunuzu hedefler belirlemeye teşvik edin. Kısa süreli basit hedeflerden başlayın. Ör: ” Saat 20.00’a kadar ödevleri bitirmek.” ” Duştan Sonra beraber film izlemek.”

6-Çocuklarınızın okuldaki BEP toplantılarına katılmaya özen gösterin ve çocuğunuzun güçlü ve zayıf yanları konusunda eğitimcilerini bilgilendirmeyi unutmayın.

7-Çocuğunuzla beraber vakit geçirirken kendi hayatınızla alakalı hedeflerden, çatışmalardan üzerinde baskı oluşturmayacak şekilde bahsedin.  Çözüm önerini mutlaka dinleyin. Tartışın ve eleştirin (kişisel olarak algılamasına neden olmadan). Önerilerini dikkate aldığınızda bundan ona bahsedin, gururlanacaktır.

8-Çocuğunuzun hiç başarısızlık öyküsü olup olmadığını sorun. Onu dinleyin ve bezer deneyimlerinizi paylaşın. Bu deneyimlerin nasıl hissettirdiği üzerine konuşun. Bu sayede bunun yalnızca onun başına gelmediğini düşünmesine ve başarısızlığının nedenini kişiliğine atfetmemesine yardımcı olursunuz.

Bender, W. N. (2012). Öğrenme Güçlüğü Olan Bireyler ve Eğitimleri (H. Sarı, Çev. Ed.) Ankara: Nobel Yayıncılık.

Psikolog

Esra Cansu ŞEN.