Aile İçi Şiddet ve Çocuk Üzerinde Etkileri Seminer Özeti

Aile İçi Şiddet ve Çocuk Üzerinde Etkileri Seminer Özeti

Category : Genel

Seminer sırasında kullanılan sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://prezi.com/ou2gt6vtwnzj/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share

Aile İçi Şiddet: Bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine ve/veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan davranıştır. Bu tanıma sadece kaba kuvvet içeren davranışlar değil aşağılamak, tehdit etmek, ekonomik özgürlüğünü kısıtlamak ve zorla evlendirmek gibi şiddet gören kişinin kendisine olan saygısını, kendisine ve çevresine olan güvenini azaltan, korku duymasına sebep olan pek çok davranış da girer.

Ebeveynler şiddete başvurmaksızın çatışma çözme becerilerini öğretmek konusunda oldukça yetersizler. Fakat Sosyal öğrenme Teorisi der ki  şiddet bir davranış olduğundan ebeveyn çocuk için bir ”MODEL”dir.

Çocukluk Çagında da Aile Içi Şiddete Maruz Kalma ve Tanık Olma
Bir çok çalışmanın ortak sonucu olarak erkeğin kadına şiddet uygulamasındaki en temel etmenlerden biri özellikle erkeğin kendi ailesinde de şiddet içeren bir ortama (özellikle babası annesine şiddet uygulamışsa) maruz kalmış olması ve alkol kullanımının yüksek olmasıdır.

TV, sinema ya da bilgisayar oyunlarında şiddet izleme çocuklarda SALDIRGAN davranışlara yol açar.

Sizde çocuğunuzun şiddete doğrudan ya da dolaylı yoldan maruz kaldığını düşünüyorsanız danışmadan randevu alabilirsiniz.

 

Psikolog Esra Cansu ŞEN