Özel Eğitimde GÜÇLÜ ANNE BABA GÜÇLÜ ÇOCUKLAR

Özel Eğitimde GÜÇLÜ ANNE BABA GÜÇLÜ ÇOCUKLAR

Category : Genel

●●

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin gücüne güç katan PAYDAŞ: AİLE

Özel Eğitimde GÜÇLÜ ANNE BABA

GÜÇLÜ ÇOCUKLAR

Özel eğitim…Nedir özel eğitim?

En çok bilinen tanımıyla özel eğitim; akranlarından farklı gelişim özellikleri gösteren bireylerin eğitim ve sosyal ihtiyaçalarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yönetmeleri (yöntemleri) ile özel eğitime uygun ortamlarda sürdürülen eğitimdir.Özel eğitim (hizmetlerinden) den engelli birey ve aile eğitimleri çerçevesinde, engelli bireyin ailesi aynı düzeyde faydalandırılmalıdır.

Özel eğitim denince genellikle sergilenen yaklaşım zor ve meşakatli bir süreç gerektirdiği ile ilgili oluyor. Kavramlar, tanımlar, yöntemler, yaklaşımlar, uygulamalar ve daha neler neler. Tüm boyutlarıyla eğitime hakim olmak, alan uzmanları olarak hepimizin sorumluluğu. Ancak yukarda bahsettiğim gibi şu da bir gerçek ki; özel eğitimde ne yaparsak yapalım AİLE faktörünü çalışmalara dahil etmediğimizde, aileleri aynı oranda özel eğitimden faydalandırmadığımızda,, eğitimde bize destek olacak ölçüde aile bilgilendirmesi yapmadigimızda sizden doğru yardımı alamayız ve sonuç ne bizim istediğimiz gibi ne de çocuğun gelişimine uygun olur. Özel eğitimde öğretimin en önemli basamaklarından biri genellemedir ve bunu da en iyi aile ile yapabilirsiniz.

Olmazsa olmaz paydaşımız “ AİLELER “ ile ilgili paylaşımların çocuğu ve kurumları var etme de en etkili yapı taşlarından birisi olduğunu düşünüyorum.

Bir insanın hayatta yaşayabileceği en güzel duygulardan birisi hiç kuşkusuz çocuk sahibi olmaktır. Özel bir çocuğa sahip olmak özel bir aile olduğunuzu gösterir. Siz özelsiniz. Çocuğunuz için özelsiniz, teksiniz, değerlisiniz…

Sizler 7 gün 24 saat çocuğunuzun hayatındasınız, fedakarca, özveriyle, sabırla, umutla, ve hep SEVGİYLE…

Engelli bir çocuğa anne-baba olmak zor bir görevdir. Görüyorsunz ki özel eğitim kurumları olarak biz de sizi ne kadar önemli bir yere koyuyor ve çocuğunuz için desteğinizi istiyoruz.Sizi duyar gibiyim ‘‘Peki biz ne yapalım?’’ diye soruyorsunuz.

Bu zor görevde ilk yapacağınız iş çocuğunuzu kabullenmektir. Sizin çocuğunuz sebebi ne olursa olsun farklı özellikleri olan bir çocuktur. Bunu kabullenme noktası anne-baba için ne kadar zor olursa olsun ailenin mutluluğu ve çocuğun sağlıklı yaşaması için oldukça önemlidir. 

YAŞAMA HAZIRLAMADA İLK ADIM ÇOCUĞUNUZU VE ENGELİNİ KABUL ETMEK

Yapılan araştırmalarda engelli çocuk ailelelerinin tanı sürecinden sonra genellikle yaşadıkları aşağıda sıralanmıştır

1.Şok ve İnkar

2.Üzüntü ve Çöküntü

3.Şuçluluk duygusu

4.Öfke

5.Utanç

6.Kabullenme ve uyum daha uzatabiliriz…

Görüyor musunuz kabullenme ve uyum en sonda, yani bunu yaşayan bir tek siz değilsiniz. Mümkün olduğu kadar çabuk çocuğunuzu kabullenin, zorlanıyorsanız bu konuda profesyonellerden yardım alın. Ne kadar çabuk durumu kabullenirseniz o kadar erken özel eğitime başlayacak ve çocuğunuzun gelişimleri o kadar hızlı olacaktır. Biz görüyoruz ki; çocuğunun engelini çabuk kabullenip özel eğitim hizmeti almaya başlayan aileler çocuklarının performanslarının daha çok farkında oluyorlar ve beklenti seviyelerini bu performansa göre ayarlıyorlar ve böyle olunca ne mutludur ki çocuklarında ki ufacık gelişmelerin farkında olup takdir ediyorlar, mutlu oluyorlar mutlu oldukça çocuğa ve kurumuna destekleri artıyor. Bu tip ailelerin çocuklarının da daha mutlu çocuklar olduklarını gözlemliyoruz.

Ancak kabullenme süreci uzun süren ailelerde; beklentinin çocuğun performansından daha yüksek olduğu ve bunu çok kısa sürede beklediği bunun sonucunda da sürekli mutsuz olduğu, çocuğu mutsuz ettiği veya boş vermişlik içinde olduğu gözlenmektedir. İkisi de özel eğitim hizmetine sekte vuran durumlar.

PEKİ SİZ ÇOCUĞUNUZLA NELER YAPABİLİRSİNİZ ,FIRSATLARI NASIL DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ.

Çocuğunuzu mümkün olduğunca sosyal ve fiziksel ortamlara dahil etmeye çalışın. Parka, doğa gezilerine götürebilirsiniz. Birlikte sokağa çıkıp yürüyüş yapma, ona çevreyi tanıtma, anlatma birlikteliğiniz için gerekli ve önemli.

Çocuğunuzun sorularına cevap verin, yüz defa da sorsa cevap verin. Çevrenizdeki insanların bakışları sizi kızdırmasın etkilemesin.

Çocuğunuzun engel türü hakkında mutlaka uzmanlardan bilgi edinin. Böylelikle çocuğunuza nasıl davranacağınızı nasıl yardımcı olacağınızı, çocuğun yapmış olduğu farklı davranışların nedenlerini ve gelişim düzeyini daha iyi takip edebilirsiniz.

Çocuğunuzdan beklentilerinizi engel ve özelliklerine göre ayarlayın. Normal bir çocukla karşılaştırıp aynı görevleri beklemek ona karşı yapılacak en büyük haksızlıklardan biri olacaktır.

Ona yapabileceği işlerden başlayarak küçük sorumluluklar vermelisiniz. Başarısını taktir etmeli, övmeli ve desteklemelisiniz. Aynı şeyi defalarca göstermeniz gerekse bile SABIR göstermeniz gelişimi için önemli.

Çocuğunuzu aşırı koruma davranışına girmemelisiniz, önce yapabileceklerini görmeli sonra desteklemelisiniz. Her çocuğun yapabildiği bir şey mutlaka vardır. Çocuğunuza güvenmelisiniz.

Çocuğunuza herhangi bir şey öğretmek istiyorsanız önce ona MODEL olmalısınız.,     Yapamıyorsa sözel yardım ve fiziksel yardım yapmalısınız.

Onun adına yapılan her şey, öğrenmesinin ve dolayısıyla bağımsız yaşamasının önüne konulan bir engeldir.

Davranış kazandırmada sihirli bir formül : TUTARLILIK

Çocuğunuza tutarlı davranmalısınız. Annenin, çocuğun yapmasına izin vermediği bir davranışa baba da izin vermemelidir. Birinin HAYIR dediği şeye diğer taraf EVET dememelidir. Çocuklar EVET ve HAYIR kelimelerini çok hızlı davranışa dönüştürür ve işine geleni tercih eder. Evet ve Hayırlarınız net olsun ve kararlı bir duruş sergileyin.

Çocuğunuza söz verdiğiniz bir şeyi muhakkak yerine getirmelisiniz veya yerine getiremeyeceğiniz sözü vermemelisiniz.

Diğer engelli çocukların aileleri ile bir araya gelip, kurumların düzenlediği periyodik aile eğitim seminerlerine katılmak, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak bilgi alışverişinde bulunmak hem sizleri rahatlatır hem de yalnız olmadığınızı hissettirir.

ÇOCUĞUNUZLA İLGİLİ ZAMAN ZAMAN BUNALABİLİR, SIKINTILAR YAŞAYABİLİR VE KENDİNİZİ ÇARESİZ HİSSEDEBİLİRSİNİZ…

Bunlar çok normal duygulardır. Bu gibi durumlarda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Donanımlı ve özverili kadrolarıyla kolay ulaşılabilecek özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olduğunu ve bu merkezlerden de ücretsiz destek alabileceğinizi unutmamalısınız.

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYONDA SEÇİCİ OLMAK…

Bireye özel olarak hazırlanan eğitim ve rehabilitasyon programları ÇOCUĞUNUZ İÇİN OLMAZSA OLMAZ ÖZELLİK TAŞIR. Eğitim ve rehabilitasyon programınızda uygun yöntem, teknik ve stratejilerin seçilmesi; uygun materyallerin seçimi ya da çocuğunuza yönelik hazırlanan materyaller ve interdisipliner yaklaşım benimsenerek hazırlanmış etkinliklerle zenginleştirilen eğitim – öğretim ortamları kazandırılmaya çalışılan istendik davranışlara daha kolay ulaşılabildiğini göstermektedir.

Hangi engel grubuna ne tür eğitimsel yaklaşımlar sergilediğimizi de bilmeniz eğitim içeriği ve çocukta yansımalarını izlemeniz açısından önem taşımaktadır.

Sevgi ve saygılarımla…

 

Murat Sezgin-Sosyal Hizmet Uzmanı

Akademik Adım Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Kurucu-Sorumlu Müdürü